granit czy marmur

Granit a marmur co lepsze? Jaki kamień naturalny?

Kamień naturalny jest coraz chętniej wybierany przez konsumentów. Można z niego wykonać m.in. blaty, schody, parapety, a nawet całą posadzkę. Na rynku znajdziemy dziesiątki różnych kamieni, jednak najczęściej konsumenci rozważają zakup marmuru lub granitu. W tym artykule odpowiemy na pytanie, który z nich jest lepszy.

Granit — kamień naturalny, który sprawdzi się w każdych warunkach

Cechą wyróżniającą granit jest wytrzymałość. Nie są mu straszne żadne warunki atmosferyczne, wysokie ani niskie temperatury, cechuje go duża odporność na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne. Dlatego wyroby z granitu bardzo dobrze znoszą upływ czasu i nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Jego niska nasiąkliwość sprawia, że granit może być wykorzystywany do wyrobów zewnętrznych np. schodów, parapetów, a także tam, gdzie jest duża wilgotność np. w łazience.

Jednocześnie trwałość, to nie jedyna zaleta tego materiału. Ma on dużo do zaoferowania pod względem wizualnym. Na rynku znajdziesz wyroby różniące się kolorem, wzorem, a także strukturą. Dzięki temu możesz go dopasować do stylu wnętrza.

Marmur — luksusowy kamień naturalny

Marmur powszechnie kojarzony jest z ekskluzywnością, elegancją, a także luksusem. Jego niepowtarzalny wygląd sprawia, że przykuwa wzrok i prezentuje się obłędnie. Dlatego to częsty wybór osób, dla których pierwsze skrzypce grają kwestie wizualne.

Nie brakuje opinii o tym, że marmur to materiał mniej trwały i wymagający. Głównym zagrożeniem są woda oraz silne środki chemiczne, te czynniki mogą powodować trwałe plamy i odbarwienia. Dlatego w przypadku marmuru duże znaczenie odgrywa regularna impregnacja. Należy również unikać stosowania silnych detergentów do czyszczenia wyrobów z tego surowca. Mimo wszystko marmur jest kamieniem naturalnym, który cechuje się dużą trwałością i wytrzymałością. To doskonały materiał na schody, posadzki, parapety wewnętrzne. Może być także z powodzeniem wykorzystywany na blaty kuchenne.

Co wybrać? Decyzja należy do Ciebie

Zarówno granit, jak i marmur to surowce bardzo uniwersalne i sprawdzą się w wielu aranżacjach. Ogólnie rzecz biorąc, granit jest lepszym wyborem na zewnątrz oraz w miejscach narażonych na dużą wilgoć np. w łazience. Jednocześnie nic nie stoi na przeszkodzie w zastosowaniu tu marmuru, w tej sytuacji musisz pamiętać o jego odpowiedniej konserwacji i impregnacji. Dlatego też wybierając kamień naturalny, weź pod uwagę głównie aspekty wizualne i zastanów się, który surowiec lepiej pasuje do twojego wnętrza.