Kominek z kamienia naturalnego - wady i zalety

Kominek z kamienia naturalnego – wady i zalety

Marzysz o kominku w salonie? Pomimo że dzisiaj praktycznie każdy dom posiada centralne ogrzewanie, to wiele osób decyduje się na taki dodatek. Tworzy on niezapomniany i przytulny klimat. Planując kominek w domu, duże znaczenie ma wybór odpowiedniego materiału na obudowę. Najczęściej wykorzystywany jest kamień naturalny.

Dlaczego kamień naturalny sprawdzi się na obudowę kominka?

Do największych zalet kamienia naturalnego należy zaliczyć wytrzymałość. To materiał odporny zarówno na uszkodzenia chemiczne, jak i mechaniczne. Ma to duże znaczenie, bo kominek jest narażony np. na upadek pogrzebacza, albo drewna. Dlatego wybierając mniej wytrzymałe materiały, ryzykujesz szybkie zniszczenie obudowy.

Ponadto czyszczenie kamienia jest bardzo proste. Nie potrzeba do tego wielu preparatów, a w celu jego konserwacji wystarczy regularna impregnacja. Na co dzień natomiast zwykle wystarczy go przetrzeć mokrą szmatką. A przy tym kamień po prostu wygląda przepięknie — to materiał elegancki, szykowny, kojarzący się z luksusem.

Należy także pamiętać, że materiał obudowy powinien być odporny na wysoką temperaturę. Kamień spełnia to wymaganie, dzięki czemu może być bezpiecznie wykorzystany do wykonania kominka z kamienia naturalnego.

Czy kamień naturalny na kominek ma wady?

Kamień naturalny to doskonały surowiec do obudowy kominka. Jego minusem może być cena. Obudowy wykonane np. z klasycznej cegły będą zwykle tańsze. Na cenę wpływa nie tylko koszt materiałów, ale także robocizny. Praca z naturalnym kamieniem jest wymagająca, dlatego droższa.

Jednocześnie, jeśli marzysz o pięknym i ponadczasowym kominku, to nie warto oszczędzać. Praca z kamieniem naturalnym wymaga precyzji i dokładności, dlatego, jeśli chcesz się cieszyć świetnym efektem finalnym, to skorzystaj z usług doświadczonej firmy.

Jaki kamień naturalny na kominek?

Obecnie na rynku możemy znaleźć duży wybór surowców. Powszechnie za najlepszy materiał uważany jest granit. To kamień, który cechuje się wyjątkowo dużą odpornością na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Ponadto znajdziesz go w wielu wariantach kolorystycznych, wzorach. Dzięki temu można dopasować design kominka do osobistych preferencji.

Jednocześnie, jeśli nie jesteś fanem granitu, to możesz wybrać inny surowiec. Dużą popularnością cieszy się m.in. marmur, onyks, piaskowiec, czy też wapień. Dzisiaj na rynku wybór jest duży, pamiętaj, że każdy kamień występuje w różnych wariantach. Dlatego z pewnością znajdziesz coś dla siebie, a jeśli nie wiesz jaki surowiec sprawdzi się najlepiej u Ciebie, to zapraszamy do kontaktu.