cmentarz zimą

Jak zabezpieczyć nagrobek przed zimą?

Tradycyjnym sposobem na oddanie czci zmarłemu, a także podkreślenia swego przywiązania do niego jest zamówienie odpowiedniego pomnika. Wykonywane z naturalnego i trwałego materiału są one nie tylko elementem pomagającym we wspominaniu bliskich, którzy odeszli, ale również praktycznym ułatwieniem przy dbaniu o grób oraz składaniu zniczy i kwiatów. Przy zamawianiu nagrobka warto starannie wybrać wykonujący go zakład kamieniarski. W Warszawie wysoką jakość i korzystne ceny oferuje firma Betoniarstwo – Kamieniarstwo z Zielonki. Jest to ważne nie tylko z uwagi na wysoką jakość wykonania, lecz również uzyskanie satysfakcjonującej trwałości. Trzeba jednak pamiętać, że przed zimą dobrze będzie dodatkowo zadbać o grób.

Czy zima jest niebezpieczna dla kamienia naturalnego?

Najpopularniejszą odmianą kamienia naturalnego, z jakiego są wykonywane nagrobki, jest granit. Może on mieć różne wybarwienie i rozkład tworzących go minerałów, jednak zawsze wyróżnia się swoją trwałością. Jest nie tylko odporny na uszkodzenia mechaniczne np. zarysowania czy uderzenia, ale także doskonale zniesie kontakt z wodą. Dzięki znikomej nasiąkliwości nie jest dla niego również niebezpieczny silny mróz. Warto jednak zawczasu odpowiednio przygotować go na zimę.

W jaki sposób najlepiej przygotować nagrobek na zimę?

Podstawowymi czynnościami pozwalającymi na przygotowanie nagrobka na nastanie chłodów, intensywne opady śniegu oraz silny mróz będzie zadbanie o jego czystość. Kluczowe okaże się usunięcie zalegających liści, a także gałązek czy martwych owadów, jak również pozbycie się osadów z piachu i błota. Warto też pomyśleć o usunięciu stojących bezpośrednio na płycie zniczy czy kwiatów. Po dokładnym pozbyciu się zabrudzeń należy posłużyć się preparatami impregnującymi i nabłyszczającymi dopasowanymi do rodzaju kamienia, z jakiego wykonany jest pomnik. Takie rozwiązanie pomoże w zachowaniu atrakcyjnego wyglądu grobu, uchroni go przed tworzeniem się plam i zacieków, a także ułatwi późniejsze sprzątanie.