kapliczka

Jaki kamień na nagrobek wybrać?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia będzie musiał zmierzyć się z utratą kogoś bliskiego. To ogromny cios, dlatego większość z nas jest do tego po prostu nieprzygotowana. Po śmierci takiej osoby musimy zmierzyć się z wieloma decyzjami. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego nagrobka, który będzie upamiętniał zmarłego.

Z jakich typów kamienia produkuje się nagrobki?

Są wykonywane z naprawdę wielu różnych materiałów. Może to być kamień naturalny, lastryko czy też konglomerat kwarcowy. Jeszcze do niedawna na polskich cmentarzach wielką popularnością cieszyło się lastryko. Aktualnie jednak to kamień naturalny dominuje za sprawą swojej estetyki oraz trwałości. Najpopularniejsze rodzaje to marmur, piaskowiec oraz granit. Który z nich wybrać?

Czym powinien charakteryzować się kamień na nagrobek?

Różnorodność kolorów oraz rodzajów, które oferowane są przez kamienie nagrobkowe, jest naprawdę ogromna. Kiedy decydujemy się na pomnik, chcemy, aby był on estetyczny, łatwy w czyszczeniu oraz oczywiście służył przez wiele lat. Równie ważna jest sama cena, która dla mniej zamożnych osób okazuje się kluczowym czynnikiem.

Jaki kamień na nagrobek wybrać?

W Polsce przede wszystkim do produkcji wykorzystuje się granit. Za sprawą swojego pochodzenia charakteryzuje się on wysoką trwałością. Nagrobki granitowe są bardzo odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy zarysowania. Bez większego problemu radzą sobie także z takimi problemami, jak mróz czy kwaśne deszcze. W związku z tym jest to bardzo dobre rozwiązanie w naszym klimacie, które powinno przetrwać wiele lat.

Nie możemy zapomnieć, że każdy kamień mniej lub bardziej się od siebie różni. Wbrew ogólnie przyjętej opinii, jeśli wybierzemy nagrobek z materiału naturalnego, to nie możemy być pewni, że przetrwa on całe wieki. W naszym klimacie z pewnością nie warto stawiać na pomniki wapienne. Bardzo łatwo ulegają wszelkim zmianom temperatur, czy kwaśnym deszczom, dlatego już po upływie około 10 lat nie będą wyglądały tak, jakbyśmy tego oczekiwali.

Poza marmurem czy granitem możemy także postawić na piaskowiec. W wielu regionach jest on bardzo popularny za sprawą swojego atrakcyjnego wyglądu. Jego wadą jednak jest pracochłonna pielęgnacja – aczkolwiek ta potrafi odpłacić się trwałością oraz odpornością na czynniki pogodowe.

Jak widać, wybór jest naprawdę duży. To, na jaki kamień się zdecydujemy, jest zależne przede wszystkim od naszych oczekiwań oraz budżetu.