Jak kamien na podloge

Jaki kamień na podłogę? Gdzie sprawdzi się podłoga kamienna?

Coraz więcej osób wybiera wyroby z kamienia naturalnego. To surowiec, który cechuje się niezwykłą trwałością oraz ponadczasowym designem. Zastanawiasz się, czy to dobry materiał na podłogę? A jeśli tak, to jaki kamień naturalny najlepiej wykorzystać w tym celu?

Dlaczego rodzaj kamienia ma znaczenie?

Kamienie naturalne różnią się nie tylko wyglądem, ale także swoimi właściwościami m.in. wytrzymałością. Świetnym przykładem jest marmur oraz granit — to dwa bardzo popularne w Polsce surowce. Pierwszy z nich jest ceniony przede wszystkim za walory estetyczne. Jednocześnie cechuje się mniejszą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, większą nasiąkliwością. Z tego powodu wymaga regularnej impregnacji i używania odpowiednich środków do pielęgnacji. Jego przeciwieństwem jest granit, czyli jeden z najtrwalszych naturalnych materiałów.

Dlatego wybierając surowiec na podłogę, warto mieć na uwadze nie tylko wygląd, ale także jego właściwości, ponieważ o każdy kamień należy inaczej dbać.

Jaki kamień naturalny sprawdzi się na podłogę?

Wybór jest bardzo duży, w Polsce największą popularnością cieszy się granit oraz marmur. Jednak coraz więcej klientów rozważa także mniej popularne surowce np. zbity wapień, bazalt, piaskowiec, czy też kwarc.

W tym artykule skupimy się na najpopularniejszych materiałach, ponieważ są one ogólnodostępne. Ponadto występują w różnych wariantach kolorystycznych, wzorach, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Granit jest ceniony przede wszystkim ze względu na funkcjonalność. Jest odporny na uszkodzenia mechaniczne, nasiąkanie, przebarwienia. Dzięki temu długo zachowuje swój początkowy blask i nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Natomiast marmur kojarzy się z luksusem, elegancją, jednocześnie to kamień delikatniejszy. Oczywiście jest wytrzymały i zachowa ponadczasowy wygląd przez wiele lat, jeśli o niego odpowiednio dbasz. Niezbędna jest regularna impregnacja, dzięki niej będzie bardziej odporny na przebarwienia i uszkodzenia.

Gdzie sprawdzi się podłoga z kamienia?

Podłoga z kamienia naturalnego to doskonały wybór do niemalże każdego wnętrza. Doskonale komponuje się z różnymi stylami. Natomiast bogata paleta kolorów, ziarnistości, wzorów sprawia, że można dobrać wygląd idealnie pasujący do wnętrza.

Niektóre osoby obawiają się, że posadzka z kamienia będzie zimna, ponieważ nie przyjmuje on temperatury otoczenia. Jeśli należysz do tej grupy, to warto rozważyć ogrzewanie podłogowe. Naturalny kamień efektywnie przewodzi ciepło, ponadto uwalnia je także po wyłączeniu ogrzewania. Dzięki temu podłoga jest ciepła, a ogrzewanie staje się bardziej energooszczędne.