konglomerat czy granit

Konglomerat, czy granit? Lepiej wybrać kamień naturalny czy sztuczny?

W ostatnich latach rosnącą popularnością cieszą się wyroby z naturalnego kamienia. Zwłaszcza w kuchni i łazience coraz popularniejsze są blaty kamienne, które wyróżniają się nie tylko atrakcyjnym wyglądem, ale także niezwykłą funkcjonalnością i trwałością. Jednak dla wielu osób cena naturalnych kamieni jest zbyt wysoka. Czy w takiej sytuacji konglomerat jest dobrą alternatywą?

Co to jest konglomerat? W jaki sposób powstaje?

Wyróżniamy naturalny konglomerat, który jest rodzajem skały osadowej powstającej na skutek zlepienia się różnych okruchów. Jednak blaty, parapety i inne wyroby z konglomeratu najczęściej powstają z konglomeratu sztucznego, przemysłowego. Ten materiał wytwarza się z naturalnego kamienia. W produkcji często wykorzystuje się materiały pochodzące z recyklingu, np. odpady, które powstają podczas wycinania blatów, parapetów. Ponadto masę uzupełnia się o dodatki m.in. ceramikę, szkło, lustra. Całość łączona jest spoiwem. Taką masę wlewa się do formy, a następnie scala w jeden blok.

Czym konglomerat różni się od naturalnych kamieni?

Dla wielu osób kluczową różnicą jest cena. Konglomerat jest zwykle tańszy niż naturalne kamienie. Ze względu na to, że jest to materiał lżejszy, to oszczędza się także na kosztach montażu. Ponieważ konglomerat jest materiałem sztucznym, to można bardziej wpływać na jego wygląd. Dlatego też jest dostępny szerszy wybór wzorów, barw.

Różnice występują także w walorach użytkowych. Blaty kamienne są zimne, natomiast konglomeraty przyjmują temperaturę otoczenia, dzięki czemu są ciepłe i przyjemniejsze w dotyku. Natomiast niektóre właściwości konglomeratu mogą się różnić w zależności od rodzaju, np. konglomerat marmurowy jest mniej trwały i bardziej wrażliwy niż konglomerat kwarcowy.

Kamień naturalny, czy konglomerat — co jest lepsze?

Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i preferencji. Kamień naturalny to wybór ponadczasowy, trwały i piękny. Konglomerat jest tańszą i ciekawą alternatywą, która posiada wiele zalet kamienia. Jednocześnie posiada kilka znaczących różnic. Przede wszystkim korzystanie z blatu kamiennego jest niepowtarzalne, ponieważ jest on zimny w dotyku. Dla wielu osób znaczenie mają także kwestie wizualne — kamień naturalny posiada unikalny i niepowtarzalny wygląd.

Należy pamiętać, że pomimo iż konglomerat jest tańszy od kamienia naturalnego, to jest nadal znacznie droższy od innych materiałów. Dlatego jeśli komuś marzy się kamienny blat, a kwestie finansowe są kluczowe, to warto dokładnie porównać koszty.