Zewnętrzne parapety granitowe marmurowe czy z konglomeratu

Zewnętrzne parapety – granitowe, marmurowe czy z konglomeratu?

Planujesz wymienić parapety zewnętrzne? Zastanawiasz się nad tym, jaki materiał sprawdzi się najlepiej? W tym artykule poznasz wady i zalety zewnętrznych parapetów z kamienia, a także zobaczysz, czym różnią się od siebie 3 popularne surowce — granit, marmur oraz konglomerat.

Zewnętrzne parapety granitowe to najlepszy wybór?

Granit jest naturalnym kamieniem, który cechuje się wysoką wytrzymałością. Jest on odporny na skrajne warunki atmosferyczne (nie jest mu straszny zarówno upał, jak i duży mróz), wodę, wilgoć, a także na uszkodzenia mechaniczne. Takie połączenie sprawia, że parapety granitowe świetnie znoszą upływ czasu i wyglądają tak samo dobrze po wielu latach.

Jeśli dla Ciebie kluczowe są względy estetyczne, to dobra wiadomość jest taka, że granit jest kamieniem, który przybiera różne barwy, m.in. różne odcienie szarego, czerwonego, zielonego. Poszczególne jego rodzaje różnią się także strukturą i teksturą. Najczęściej granit ma strukturę jawnokrystaliczną, jednak są warianty średniokrystaliczne, a także grubokrystaliczne lub drobnokrystaliczne.

Czy parapet zewnętrzny z marmuru jest dobrym pomysłem?

Marmur jest uznawany za najpiękniejszy z kamieni naturalnych. Dlatego też wiele osób decyduje się na wyroby z tego surowca. Jednak warto mieć na uwadze jego właściwości. Marmur jest kamieniem znacznie delikatniejszym. Jest bardziej nasiąkliwy, mniej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z tego powodu konieczna jest regularna impregnacja, w przeciwnym wypadku może po kilku latach stracić swój blask. Dlatego rozważając zakup parapetu zewnętrznego z marmuru, warto zadać sobie pytanie — czy będziesz go regularnie impregnować? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to możesz śmiało się na niego zdecydować.

Parapet z konglomeratu — tania alternatywa dla blatu kamiennego?

Blaty z kamienia naturalnego są przepiękne, jednak ich wadą jest wysoka cena. Ciekawą alternatywą wydają się wyroby z konglomeratu. Jest to materiał, który powstaje przez zmieszanie kamienia naturalnego (najczęściej odpadów kamiennych) ze spoiwem, np. żywicą. Dzięki temu jest zwykle tańszy niż kamień naturalny, a jednocześnie bardzo trwały.

Jednocześnie należy pamiętać, że istnieją różne rodzaje konglomeratu, które mają inne właściwości. W przypadku parapetów zewnętrznych najlepiej sprawdzi się konglomerat kwarcowy lub granitowy. Ponadto, jeśli jedynym powodem wybrania konglomeratu jest cena, to warto najpierw sprawdzić koszt parapetu zewnętrznego z naturalnego kamienia. Czasem różnica nie jest znacząca.